A kutya tüzelésének alapjai

A kutya tüzelésének alapjai

Ha ismeri kutyája hőciklusát, könnyebben felkészülhet fizikai és viselkedésbeli változásaira, és támogatja a sikeres párzást – vagy meggátolja a nem kívánt vemhességek bekövetkezését. Ebben a blogban végigvezetjük a nőstény kutya szaporodási ciklusának alapjain.

A lényeges számok dióhéjban
Az első ivarérettség átlagosan 6 és 15 hónapos kor között következik be. A hüvelykujjszabály szerint a kisebb fajták korábban hajlamosak az első ivarérettségre, a nagyobbaké később, de ez egyedenként változó.
Náluk nem ritka, hogy 1 éves kor után jelentkezik csak elsőként a lány kutya tüzelés. De sok esetben az befolyásolja, hogy mikortól tüzel a kutya, hogy mikor született. Ugyanis a tavaszi születésű nagytestű kutyák általában már ősszel betüzelnek. Azonban a nyár eleji- nyári születésűek esetén sokszor a nőstény kutya tüzelés csak azt azt követő év tavaszán lesz elsőnek. 

Az ivarérettség átlagosan 6 havonta jelenik meg. A kistestű nőstényeknek évente akár három szezonja is lehet, míg az óriás nőstényeknél normális, hogy évente csak egyszer van ivarérésük.

Az ivarérettség körülbelül 21-28 napig tart.

A kutya vemhessége átlagosan 63 napig tart az ovulációtól számítva. Ismét különbségek vannak a fajták és az egyedek között. Az eltérések másik oka, hogy a fogamzás pontos idejét nehéz meghatározni – még ha tudnánk is, hogy mikor történt a párzás: a spermiumok több napig is elélhetnek a nőstényben. A kutyapeték akár két napig is termékenyek lehetnek. A pontos ovulációs idő progeszteron teszttel határozható meg. 

Az álvemhesség tünetek a szezon után 4-9 héttel jelentkezhetnek.


A nőstény kutya hőciklusának szakaszai.

A kutya hőciklusának négy szakasza
A nőstény kutya hőciklusa során négy szakaszt fog észrevenni. A tényleges hőség – vagy az évszak – magában foglalja az első két szakaszt. Ezt követően a ciklus termékeny része véget ér, és a nőstény nem lesz fogékonyabb a párzásra.

1. Előivarzás (amikor még sikertelen lesz a kutyák pároztatása)
A proestrus szakasz átlagos hossza 7-14 napig tart.

A proösztrusz szakaszban a nőstény általában nem engedi a párzást, de gazdiként láthat némi változást kutyáján. E változások fő oka az ösztrogénszint emelkedése a kutya szervezetében. A petefészkekben a tüszők – ahol később felszabadulnak a peték – megnagyobbodnak.

A proestrus stádium jelei:
A szeméremtest duzzanata – és véres váladékozást is észlelhet.
Személyiségváltozások: a kutyája a szokásosnál gyengédebb lehet Önhöz, sőt ragaszkodó is lehet. Néhány kutya enyhén rosszkedvűen viselkedik másokkal.
Az étvágy megváltozik.
A kan kutyák vonzódnak a kutyádhoz, de általában nem fogékony rájuk.
Farokhúzás: a kutya behúzhatja a farkát a lába közé, vagy leülhet, ha egy másik kutya közeledik.

2. Az ivarzás stádiuma – a szaporodás ideje
Az ivarzási szakasz átlagos hossza 9 nap, de 4-24 nap is lehet.

Az ivarzás az a szakasz, amikor a nőstény fogékony a hímre. Az ivarzási szakaszban beáll a termékeny időszak, és a kutya teherbe eshet. Testében csökken az ösztrogén szintje, és nő a progeszteron szintje.

Az ivarzás stádiumának jelei:
A hüvelyváladék halványodik rózsaszínűvé vagy barnássá válik – vagy szinte láthatatlanná válhat.
A szeméremtest lágyul és megduzzad.
Személyiségváltozások: a kutya hajlandó lehet elszökni, hogy párzási partnereket keressen.
A kan kutyák jelentősen vonzódnak hozzá: előfordulhat, hogy hívatlan látogatói vannak az udvarán.
Farok lobogtatása: a kutyája „lobogózhatja” a farkát, ha oldalra mozdítja, így elérhetővé teszi magát a hímek számára.
Gyakori félreértés, hogy a kutya csak akkor termékeny, ha vérzik. Ez egy mítosz: a legtöbb nőstény kutyának közvetlenül a vérzés megszűnése után vannak a legtermékenyebb napjai.

3. Metöstrus = utóivarzás (amikor már a kutya párzás ideje lejárt) 
Időtartam: 60-90 nap
A diesztrus stádiumában kutyáját már nem érdekli a párzás. A hőség jelei elmúlnak: nem lesz többé váladék, és a szeméremtest visszazsugorodik normál méretére.
Megjegyzés: Közvetlenül az ivarzás stádiuma után a pyometra, egy méhfertőzés kockázata a csúcson van. Ha gennyszerű váladékot észlel a kutya szeméremtestéből, azonnal vigye el állatorvoshoz.

Ez az a szakasz, amikor a vemhesség – vagy álvemhesség– jeleit észlelheti kutyáján. Ha fennáll a vemhesség lehetősége, erősítse meg a kutyát a Bellylabs terhességi teszttel, vagy vigye el állatorvoshoz ellenőrzésre.

4. Az Anöstrus szakasz – felépülés
Az anöstrus szakasz a kutyája ivarérettségének utolsó szakasza, egy hormonális kezdeményezés. Nyugalmi szakasznak is nevezik. Általában ebben a szakaszban nincs hormonális vagy fokozott szexuális viselkedés – egészen a következő proösztrusz szakasz kezdetéig.

 

Vissza a blogba